Czy hale namiotowe to dobry wybór dla rolnictwa?
Zarówno płody rolne, żywy inwentarz, jak i maszyny rolnicze wymagają odpowiednich warunków przechowywania. Rolnictwo przez wiele lat korzystało z tradycyjnych obiektów murowanych do magazynowania produktów i trzymania w nich zwierząt lub urządzeń. Dzisiaj jednak można zastosować do tego hale namiotowe. Dowiedz się o nich więcej poniżej.
Szerokie opcje organizacji przestrzeni
To, co wyróżnia tego typu konstrukcje, to wszechstronność. Nowoczesna hala namiotowa często służy jako m.in.:
- magazyn zboża,
- sortownia owoców i warzyw,
- garaż na maszyny i pojazdy rolnicze,
- obora, chlew lub kurnik.
Wynika to z faktu, że technologia ta wykorzystuje najróżniejsze rozwiązania, w tym starannie selekcjonowane moduły, z których powstają obiekty. Mogą one być doskonale wyizolowane termicznie i akustycznie, co pozwala np. lepiej zadbać o dobrostan zwierząt. Dzięki nim stworzy się też wewnątrz właściwe warunki do przechowywania ziaren.
To jednak nie wszystko. Każdy projekt bowiem powstaje pod indywidualne wymagania. Tym samym hala rolnicza będzie takiej wielkości, jakiej inwestor faktycznie potrzebuje.
Wznoszone jako obiekt stały i sezonowy
Istotną cechą tego typu obiektów jest fakt, że niekoniecznie pełnią funkcję budynków stałych. Dzięki temu, że dają się łatwo zdemontować, mogą służyć wyłącznie sezonowo, np. jako hala namiotowa rolnicza, w której okresowo trzyma się zebrane plony. To o tyle istotne, że dzięki temu da się uniknąć pewnych formalności związanych z budową.
Naturalnie – nic nie stoi na przeszkodzie, by w tej technologii wznieść stałe konstrukcje. Trwałość materiałów wykorzystywanych do ich postawienia sprawia, że przy odpowiedniej konserwacji będą one służyć swojemu użytkownikowi przez lata. Dzięki temu zaś, że można je wyposażyć w orynnowanie, systemy ogrzewania i inne akcesoria funkcjonalnie będą spisywać się równie dobrze, co budynki murowane.
Niskie koszty i szybkie tempo budowy
W końcu warto wspomnieć o tym, że tego typu obiekty są relatywnie tanie, szczególnie w porównaniu z murowanymi. Ponadto prostsze projekty i modułowa konstrukcja sprawiają, że szybciej się je wznosi.
Jak wybrać halę namiotową?
Wiele zależy od potrzeb inwestora. Czego więc potrzebujesz? Czy miejsca, gdzie będziesz trzymać zwierzęta? Magazynu na plony? A może hala namiotowa ma pełnić funkcję garażu na maszyny rolnicze? Gdy to określisz – zwróć się do specjalistów zajmujących się budową takich obiektów. Pomogą Ci dobrać najlepsze rozwiązanie.