Kiedy warto zastosować terapię SI?
Każdy człowiek jest otoczony przez wiele bodźców odbieranych przez zmysł wzroku, dotyku czy słuchu. Zwykle sygnały są odbierane poprawnie, dzięki czemu świat zdaje się ciekawym i przyjaznym miejscem. Jednak istnieją też osoby, np. dzieci, które mają zaburzony proces integracji sensorycznej, przez co reagują na zewnętrzne informacje agresją, nadmierną ruchliwością czy wycofaniem. W takiej sytuacji bardzo przydatna może się okazać terapia SI. Na czym ona polega i kto powinien z niej skorzystać? Zapoznaj się z całym tekstem, aby poznać odpowiedzi!
Kto powinien skorzystać z terapii SI?
Na początku należy zwrócić uwagę, że z opisywanej metody mogą skorzystać już kilkumiesięczne dzieci. Zazwyczaj terapia sensoryczna trwa od 6 miesięcy do 2 lat. Czynnikami wskazującymi, że warto się na nią zdecydować, jest m.in. nadmierna lub zbyt mała wrażliwość na bodźce wzrokowe, słuchowe czy dotykowe, trudności z koncentracją i uczeniem się, zbyt wysoki poziom aktywności ruchowej, opóźnienie w nauce mowy. Rzecz jasna, działania poprzedza diagnoza, które pomaga określić problemy podopiecznego i dobrać odpowiedni zestaw ćwiczeń.
Terapia sensoryczna w praktyce
Celem terapii SI jest sprawienie, że dziecko zacznie w odpowiedni sposób reagować na zewnętrzne bodźce. W praktyce polega ona więc na różnorodnych zabawach, uczących porządkować, odpowiednio przetwarzać docierające poprzez zmysły wrażenia, co wzmacnia procesy nerwowe. Do klasycznych ćwiczeń można zaliczyć huśtanie się, zabawę przedmiotami o różnych fakturach i kształtach czy malowanie. Cały proces powinien przebiegać w specjalnie przygotowanej sali. Dziecko musi mieć też poczucie bezpieczeństwa oraz współuczestnictwa.
Sprawdzone materiały do terapii SI
Dobrze przeprowadzona terapia SI przynosi zauważalne efekty takie jak złagodzenie podwrażliwości i nadwrażliwości, poprawa koncentracji i szybkości uczenia się, a także zwiększenie sprawności fizycznej oraz polepszenie koordynacji. Doświadczeni terapeuci wiedzą, że warto dysponować nowoczesnymi materiałami i narzędziami. Opłaca się więc nabywać wzory dokumentacji oraz opracowania zawierające zestawy ćwiczeń dopasowanych do potrzeb i możliwości każdego dziecka!